До Міжнародного дня водно-болотних угідь проект Програми розвитку ООН та Глобального екологічного фонду видав публікацію, присвячену першій в Україні міжнародній водно-болотній території «Прип'ять-Стохід-Простир».
Другого лютого світ відзначає Міжнародний день водно-болотних угідь. В цей день 1971 року в іранському місті Рамсар було підписано Конвенцію з водно-болотних угідь, сьогодні широко відому як Рамсарська конвенція. Відповідно до цього глобального міжнародного договору, проголошення водно-болотного угіддя тим, що має міжнародне значення і включення його до Списку Конвенції означає, що держава бере на себе зобов'язання сприяти збереженню та стійкому використанню водно-болотного угіддя, а також сприяти охороні, управлінню та раціональному використанню ресурсів мігруючих водоплавних птахів.
Міжнародний день водно-болотних угідь відзначається у країнах, що є підписантами Рамсарської конвенції, з метою підвищити обізнаність суспільства про цінність та переваги боліт в цілому та зокрема конвенції.
Сьогодні до конвенції приєдналося вже 160 країн, серед яких є й Україна. Закон України N 437/96-ВР від 29.10.96 визнає державу правонаступницею СРСР щодо участі в Рамсарській конвенції. Сьогодні в Рамсарському списку знаходяться 33 одиниці водно-болотних угідь України загальною площею 744 тис. га. В 2010 році за сприяння проекту ПРООН/ГЕФ «Зміцнення управління та фінансової стійкості національної системи природоохоронних територій в Україні» вперше в країні одна з цих територій отримала статус трансграничної території міжнародного значення. Трансгранична Рамсарска територія «Стохід-Прип`ять-Простир» об`єднує заплави українських та білоруських річок - Стоходу, Прип`яті та Простиру. Національний природний парк «Прип`ять-Стохід» отримав диплом Секретаріату Рамсарської Конвенції, що підтверджує його вхід до складу трансграничної території. Віднині парк став об`єктом міжнародної уваги, а його територія увійшла до складу угідь, що особливо охороняються.
До 2 лютого 2011 року проект ПРООН/ГЕФ «Зміцнення управління та фінансової стійкості національної системи природоохоронних територій в Україні» у партнерстві з білоруськими колегами підготував спільне українсько-білоруське видання «Транскордонна Рамсарська територія «Прип'ять-Стохід-Простир»: розвиток спільної природоохоронної діяльності України і Республіки Білорусь». Публікація присвячена сучасному стану трансграничної території, її біорізноманіттю та заходам зі збереження екологічної системи заплав трьох річок.
«Книга є результатом спільної праці співробітників проектів ПРООН/ГЕФ в Україні та Білорусі. Ми вважаємо, що видання виявиться корисним як для науковців, так і для практиків – представників органів влади, які безпосередньо працюють для виконання Україною зобов’язань по Рамсарській конвенції», - говорить координатор проекту ПРООН/ГЕФ Василь Толкачов.
Партнерами у підготовці видання став проект ПРООН/ГЕФ в Республіці Біларусь «Створення умов для стійкого функціонування системи охоронних водно-болотних угідь у білоруському Поліссі (підвищення ефективності їх управління та вдосконалення практики землекористування)».
В 2011 році День водно-болотних угідь має особливе значення. Цього року Рамсарська конвенція святкує свій 40-й ювілей. За рішенням сторін нову публікацію буде відправлено до Секретаріату Рамсарської конвенції у якості партнерського дарунка. Також нову книгу буде розповсюджено серед владних та наукових установ, неурядових організацій.
Водно-болотні угіддя та ліси – тема свята 2 лютого у 2011 році, була обрана у зв’язку з проголошенням ООН 2011 року Міжнародним роком лісів. Тема дозволяє підкреслити роль лісів та заболочених територій у людському житті. Саме болота допомагають акумулювати вуглець повітря – той самий газ, що є важливим чинником зміни клімату на планеті, допомагають у збереженні біорізноманіття, забезпечують ріки чистою водою. Але, незважаючи на їхню корисність, болота завжди перебувають під загрозою осушення або перетворення в результаті людської діяльності.
Проект Програми розвитку ООН в Україні та Глобального Екологічного Фонду «Зміцнення управління та фінансової стійкості національної системи природоохоронних територій в Україні» здійснюється з 2007 року.
Мета проекту, що розрахований на 4 роки - допомогти забезпечити довгострокове збереження біологічного різноманіття природно-заповідного фонду України з особливою увагою до природоохоронних територій (ПТ) глобального, національного чи регіонального значення.
Завданням проекту є зміцнення фінансової стійкості та інституційного потенціалу системи природоохоронних територій України. Рішенням цього завдання є систематичне введення в дію цільових механізмів отримання доходів з метою доповнення бюджетних дотацій на систему ПТ, а також вдосконалення системи управління ПТ, яке гарантуватиме ефективне використання потоків доходів ПТ для оптимізації впливу з розрахунку на одиницю інвестицій.
|